Elektrokoagulacja to stosowana w kosmetologii metoda usuwania zmian skórnych, wykorzystująca zmienny prąd elektryczny o niskim napięciu i wysokiej częstotliwości, który tworząc łuk elektryczny koaguluje (ścina) białko.
Przy pomocy tej metody można usunąć np.:
- brodawki wirusowe (kurzajki),
- brodawki łojotokowe (starcze),
- włókniaki,
- prosaki,
- kaszaki,
- przerośnięte gruczoły łojowe,
- kępki żółte,
- rozszerzone naczynia krwionośne.
Przeciwwskazania do zabiegu to nieuregulowana cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi i układu krążenia, ciąża, rozrusznik serca, aktywna choroba nowotworowa.
Przed zabiegiem nakładane jest znieczulenie w kremie, procedura jest szybka – trwa od kilku do kilkudziesięciu minut (towarzyszy jej nieprzyjemny zapach spalenizny).
Po terapii możliwe jest zaczerwienienie, opuchlizna czy strupek, które ustępują bez śladów lub z pozostawieniem odbarwienia/ przebarwienia. Proces gojenia trwa około 1 do 4 tygodni.
Bezpośrednio po elektrokoagulacji nie należy stosować mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, peelingów, zabiegów, masaży czy tarcia. Po zabiegu nie zaleca się wykonywania intensywnych ćwiczeń fizycznych przez tydzień, odradza się gorące kąpiele/ saunę/ basen przez 2 tygodnie, nie powinno się korzystać się z solarium oraz wystawiać miejsca pozabiegowego na działanie słońca przez 4 tygodnie.